FORGOT YOUR DETAILS?

https://www.manofis.com

Doğalgaz Tesisatı

by / Perşembe, 22 Kasım 2012 / Published in Genel

Kombi Doğalgaz Tesisatı:

Doğalgaz tesisatı nedir doğalgaz tesisatı nasıl yapılır doğalgaz ve kombi ile alakalı bütün soruları yanıtlamaya çalışalım Doğalgaz Nedir?
Milyonlarca yıl öncesinde yaşamış canlı kalıntılarının yer altında yüksek sıcaklık ve basıncın da etkisi ile oluşan doğal gaz, kaya boşluklarının arasına sıkışmış olarak ya da petrol yataklarının üzerinde gaz şeklinde büyük hacimler halinde bulunur. Esas olarak yapısını metan (CH4), daha az oranda etan (C4H10) ve propan (C3H3) gibi hidrokarbonlar oluşturur. Ayrıca bileşiminde azot (N2), karbondioksit (CO3), hidrojen sülfür (HTS) ve Helyum (He) gazları da bulunabilir. Doğal gazın yaklaşık % 95’ini oluşturan metan gazının (CH4) özelliği; kimyasal yapısı en basit ve karbon içeriği en düşük olan hidrokarbon gazı olmasıdır. Doğal gazın çıkarıldığı kaynaktan tüketim noktalarına kadar nakli, yer altı antlaşmalarla güvence altına alınmaktadır. Mevsimlik talep ihtiyacını karşılamak için doğal gazın gaz ve sıvı formda depolanmaktadır. Doğal gazın depolanması için; yer altı su gölleri, yer altı kaya tuzu yatakları, terk edilmiş madenler, doğal gaz ve petrol yatakları tercih edilmektedir.

doğalgaz tesisatı

doğalgaz tesisatı

Doğalgaz Tesisat siz değerli müşterileri için ihtiyaç duyacağınız her an İstanbul Avrupa yakası doğalgaz tesisatı ve anadolu yakası tüm semtlere Doğalgaz Tesisat Hizmetleri vermektedir. Biz Doğalgaz tesisatı kurulumu ve bakımı konusunda uzmanız.

Doğalgaz renksiz, kokusuz, nemsiz ve havadan hafif bir gazdır. Kimyasal yapısının basit olması nedeniyle yanma işlemi kolaydır ve tam yanma gerçekleşir. Bundan kaynaklı; duman, is, kül ve kurum oluşturmaz. Yanması en kolay ayarlanabilen ve yanma verimliliği en yüksek olan yakıt, doğal gazdır. Doğal gazın yanabilmesi için hava ile %5 ile %15 arasında karışım yapması gerekir. Karışım oranı bu aralığın altında ya da üstünde olursa doğalgaz yanmaz. En ideal yanma, %9 doğalgaz ile %91 hava karışımı ile gerçekleşir. Doğalgazın tutuşma sıcaklığı 650°C’dir. Tam yanma sırasında mavi alevle yanar.

Doğalgazın Özellikleri: Doğalgaz zehirsizdir: En önemli özelliklerinden birisi zehirsiz olmasıdır. Solunması halinde zehirleyici ve öldürücü bir etkisi yoktur. Gazların çoğu zehirlenmeye yol açabilir. Bu zehirlenmeler karbon monoksit (CO)’e bağlıdır. Doğalgaz karbon monoksit içermediğinden zehirleyici değildir. Ancak ortamda fazla biriktiğinde oksijen miktarının azalmasından dolayı boğulma tehlikesi yaratabilir. Bu yüzden şehre dağıtılmadan önce, dağıtımcı firma tarafından gaza koku verilir. Böylece ortamda gazın varlığını hissetmek mümkün olabilmektedir.

Doğalgazın patlama özelliği: Doğalgaz en önemli tehlikesi –diğer gaz yakıtlarda da olduğu gibi- belirli oranlarda hava ile karışması halinde patlayıcı olmasıdır. Bu nedenle gaz sızıntılarının olmaması, olacak kaçakların hemen belirlenmesi ve gaz sızabilecek yerlerin iyi havalandırılmış olması emniyet açısından çok önemlidir.
Doğalgaz havadan hafiftir: Gaz kaçakları hava ile karışmadan önce yükseklerde toplanır ve havalandırma bacalarından kolaylıkla dışarı atılabilir.
Doğalgaz kuru bir gazdır.
Doğalgaz çevre dostudur. Doğaya zarar vermeyen çevreci bir enerji kaynağıdır. Hava kirliliğini oluşturan maddeleri şöyle sıralayabiliriz:

Partiküler Maddeler (toz, kurum, uçucu kül, is, sis)
Kükürtlü Maddeler (SO3, SO2, H2SO4)
Azotlu Maddeler (NO, NO2)
Karbon monoksit (CO)
Hidrokarbonlar (HC)
Fotokimyasal Oksidanlar (Ozon)
Radyoaktif Maddeler (Uranyum)
Hava kirletici kaynakları çok çeşitlidir. Hava kirliliği özellikle ısınma döneminin başlamasıyla birlikte artış gösterir. Kış aylarında ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin temel sebepleri; yüksek kükürt içeren katı ve sıvı fosil yakıtların kullanılması ve bu yakıtlara uygun olmayan yakma sistemlerinin kullanılması olarak sıralanabilir. Kömürün yanmasıyla atmosfere atılan kirleticiler; kükürt oksitler (SOx ), azot oksitler (NOx), karbonmonoksit (CO) gibi çeşitli gazlar, kurum ve kül gibi katı tanecikler ve çeşitli hidrokarbon bileşikleri şeklinde sınıflandırılmaktadır. Kükürt oksit emisyonları açısından birinci derecede önemli yakıtlar, kömür ve fuel-oildir. Partikül emisyonu açısından en önemli yakıt ise, kömürdür. Ülkemizde tespit edilmiş bulunan toplam linyit rezervi 8.4 milyar ton civarındadır. Linyitlerimizin büyük çoğunluğu yüksek seviyede kül, uçucu madde, nem, kükürt ve düşük alt ısıl değere sahiptir. Dolayısıyla ıslah edilmeden ocaktan çıktıkları gibi yakıldıkları zaman havaya bol miktarda kirletici madde vermektedir. Ülkemizde sıvı yakıt üretiminin %86’sı Tüpraş ve %14’ü Ataş rafinerileri tarafından yapılmaktadır. Tüpraş tarafından, %3.5 kükürtlü 5 nolu fuel-oil ile %1.5 kükürtlü kalorifer yakıtı olmak üzere 2 cins fuel-oil üretilmektedir. 6 nolu fuel-oil sanayi amaçlı kalorifer yakıtı ise yerleşim bölgelerindeki küçük sanayi tesisleri ile konutlarda ısınma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Türkiye’nin doğalgaz rezervi çok az olduğundan doğalgaz ihtiyacımız Rusya Federasyonu, Cezayir, İran ve Nijerya’dan karşılanmaktadır. Yandığında kül, karbonmonoksit, ve kükürt bileşikleri oluşturmaz ve çevrede asit yağmuruna sebep olmaz. Bileşiminde düşük karbon oranı nedeniyle (C:H=4:1), diğer fosil yakıtlara göre daha düşük bir CO2 emisyonu meydana gelmektedir. Aynı zamanda azot oksit (Nox) emisyonu da diğer yakıtlara oranla daha azdır.

Doğalgaz Tesisat
Yeni Doğalgaz Tesisat kurulumu veya tesisatınızda karşılaşacağınız tüm arıza ve problemler için Doğalgaz Tesisat hizmeti veren firmamızı hemen arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ara Bölme Sistemleri başlıklı makalemizde ara bölme, ara bölme duvar ve ara bölme sistemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

You must be logged in to post a comment.

TOP Tüm Hakları Man Ofis Aittir. Gsm: +90 542 605 78 56 - İstanbul Türkiye